Ministria e Zhvillimit Ekonomik

Ministria e Zhvillimit Ekonomik

Pėrshkrimi i kompanisė

Ministria e Zhvillimit Ekonomik ka kėto kompetenca:i. harton politika dhe strategji pėr zhvillim e gjithmbarshėm ekonomik tė Republikės sė Kosovės;
ii. mbėshtet zhvillimin e ekonomisė sė tregut, liberalizimin e tregut nė shėrbimet publike dhe futjen e kapitalit privat nė atė publik;
iii. i propozon Qeverisė kandidatėt pėr emėrim dhe shkarkim nė bordet mbikėqyrėse tė Ndėrmarrjeve nė Pronėsi Publike;
iv. ndihmon Qeverinė nė ushtrimin e tė drejtave tė Aksionarit tė Republikės sė Kosovės nė Ndėrmarrje Publike Qendrore;
v. kryeson Komisionin Ministror pėr Ndėrmarrje Publike dhe pėrgatit debatin nė Qeveri lidhur me ēėshtjet qė kanė tė bėjnė me Ndėrmarrjet Publike;
vi. punon raportin vjetor mbi performancėn e NP-ve, tė cilin qeveria do ta paraqesė para Kuvendit tė Kosovės;
vii. shpall njė grup tė modeleve tė rregulloreve dhe njė model tė kodit tė etikės dhe qeverisjes sė
korporatave pėr shfrytėzim nga NP-tė
viii. pėrgatitė propozim procedura pėr mbikėqyrjen e NP-ve Qendrore dhe bėnė monitorimin e punės sė Bordeve tė drejtorėve tė NP-ve qendrore;
ix. pėrgatit dhe monitoron zbatimin e legjislacionit pėr sektorin e energjisė dhe minierave, sektorin postar, sektorin e telekomunikacionit, sektorin e teknologjisė informative si dhe sektorin e mbikėqyrjes sė ndėrmarrjeve publike;
x. pėrgatit dhe implementon dokumentet e strategjive pėr sektorin e energjisė dhe minierave si
dhe dokumentet e bilanceve tė energjisė sipas legjislacionit nė fuqi;
xi. pėrgatit politikat e Efiēiencės sė Energjisė dhe burimeve te ripėrtritshme tė energjisė si dhe
planet e veprimit pėr kėto dy fusha nė pėrputhje me direktivat pėrkatėse tė BE-sė;
xii. monitoron sistemet e energjisė;
xiii. bashkėpunon nė pėrgatitjen dhe implementimin e marrėveshjeve ndėrkombėtare nė sektorin e energjisė, sektorin e minierave, sektorin postar, sektorin e telekomunikacionit dhe sektorin e
teknologjisė informative;
xiv. bashkėpunon me ministrinė e financave nė funksion tė Zhvillimit tė njė mjedisi tė favorshėm pėr zhvillimin e investimeve nė sektorėt e pėrgjegjėsive tė veta nėpėrmjet politikave fiskale, tatimore etj;
xv. promovon veprimtari qė kanė pėr qėllim zvogėlimin e ndotjes sė mjedisit si rezultat i veprimtarive qė lidhen me energjinė dhe minierat;
xvi. nė bashkėpunim me autoritetet tjera publike dhe institucionet pėrkatėse, nė mėnyrė sistematike bėn mbledhjen, arkivimin, kompilimin, pėrpunimin si dhe i vė nė dispozicion tė dhėnat gjeoshkencore pėrkitazi me resurset gjeologjike tė Kosovės dhe me kėrkesė tė Qeverisė
i siguron raportet qė i ka nė dispozicion dhe vlerėsimet e ekspertėve lidhur me ēėshtjet
gjeoshkencore;
xvii. bashkėpunon me autoritete tjera lidhur me ēėshtjet e minierave dhe mineraleve pėr ushtrimin e funksioneve dhe pėrgjegjėsive tė pėrcaktuara me legjislacionin nė fuqi;
xviii. siguron pajtueshmėrinė me standardet evropiane qė pėrshijnė tarifat dhe taksat nė fushėn e
telekomunikacionit;
xix. siguron cilėsinė e shėrbimeve dhe tė standardeve teknike nė fushėn e telekomunikacionit;
xx. krijon politikėn e punės pėr promovimin e konkurrencės nė fushėn e telekomunikacionit;
xxi. shqyrton nevojat dhe kėrkesat e konsumatorėve nė fushėn e telekomunikacionit;
xxii. pėrkrah teknologjinė informative dhe tė inovacioneve, p.sh. tregtinė elektronike;
xxiii. pėrkrah qasjen nė teknologji pėr tė gjithė qytetarėt e Kosovės;
xxiv. nxit zhvillimin e sistemeve tė aftėsimit nė teknologjinė informative;
xxv. shqyrton pajtueshmėrinė me standardet evropiane qė pėrfshijnė tarifat, cilėsinė e shėrbimeve dhe standardet teknike nė sektorin postar kryen edhe detyra tė tjera tė
pėrcaktuara sipas legjislacionit nė fuqi pėr zhvillimin e gjithmbarshėm ekonomik nė sektorin e energjisė dhe minierave, sektorin e telekomunikacionit, sektorin postar, sektorin e teknologjisė informative dhe sektorin e mbikėqyrjes se ndėrmarrjeve publike;
xxvi. kryen edhe detyra tė tjera tė pėrcaktuara sipas legjislacionit nė fuqi pėr zhvillimin e gjithmbarshėm ekonomik nė sektorin e energjisė dhe minierave, sektorin e telekomunikacionit, sektorin postar, sektorin e teknologjisė informative dhe sektorin e mbikėqyrjes sė ndėrmarrjeve publike;
xxvii. Bashkėpunon me komunitetin e biznesit dhe asociacionet e biznesit mė qellim tė krijimit tė njė mjedisi atraktiv biznesor;
xviii. kryen punėt qė i janė caktuar pėr sektorin ekonomik, sektorin e energjisė dhe minierave, sektorin e teknologjisė informative, sektorin postar, sektorin e telekomunikacionit dhe sektorin
pėr mbikėqyrjen e ndėrmarrjeve publike.
xxix. kryen edhe detyra qė i janė caktuar ish Ministrisė sė Energjetikės dhe e Minierave dhe
xxx. Kryen edhe detyra tė tjera, qė i caktohen Ministrisė me legjislacionin pėrkatės nė fuqi.

Pėrmbledhje

  • Lokacioni: Prishtinė
  • Industria: Qeveria e Kosovės
  • Kategoria: Qeveri
  • Pėrfaqėsuesi: MZHE

Tė dhėnat pėr kontakt