MINISTRIA E PUNES DHE MIREQENIES SOCIALE

MINISTRIA E PUNES DHE MIREQENIES SOCIALE

Pėrshkrimi i kompanisė

Kompetencat e Ministrisė sė Punės dhe Mirėqenies Sociale nė kuadėr tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės

Ministria e Punės dhe Mirėqenies Sociale (MPMS), bazuar nė Rregulloren Nr. 02/2011 pėr fushat e pėrgjegjėsisė administrative tė Zyrės sė Kryeministrit dhe ministrive ka kėto kompetenca dhe pėrgjegjėsi:

I. Krijon politikat e punės dhe tė mirėqenies sociale si dhe harton dhe zbaton legjislacionin pėr kėto fusha;
II. Pėrkrah dhe zhvillon marrėdhėniet jodiskriminuese tė punės dhe punėsimit, duke marr parasysh standardet e zbatueshme ndėrkombėtare tė punės:
III. Pėrcjell ecuritė e punėsimit dhe tė mirėqenies sociale dhe prezanton masat aktive adekuate tė nxitjes sė punėsimit dhe zvogėlimit tė papunėsisė si dhe masat pasive adekuate pėr tė pėrmbushur nevojat nė ndihmė sociale pėr qytetarėt nevojtarė;
IV. Pėrkrah politikėn e veprimit dhe praktikat e punės e tė mirėqenies sociale pėr mbrojtjen e fėmijėve dhe tė miturve;
V. Vendos standarde pėr siguri dhe mbrojtje nė punė tė tė punėsuarve dhe mbikėqyr zbatimin e tyre;
VI. Udhėheq dhe mbikėqyrė institucionet administrative publike tė punėsimit dhe institucionet e pėrkujdesjes sociale, tė personave nė nevojė dhe bashkėpunon me komunat dhe institucionet e pėrfshira nė zbatimin politikave tė punėsimit dhe mirėqenies sociale;
VII. Mbikėqyrė kėrkesėn dhe ofertėn pėr tregun e punės dhe angazhohet pėt pėrputhshmėrinė e tyre;
VIII. Siguron dhe mbikėqyrė programet e aftėsimit profesional pėr tė papunėt dhe punėkėrkuesit nė drejtim tė zhvillimit tė burimeve njerėzore, pėr tė pėrmirėsuar mundėsitė e tyre tė punėsimit;
IX. Nxitė dhe inkurajon dialogun nė mes partnerėve socialė (organizatave tė punėtorėve, sindikatave, organizatave tė punėdhėnėsve dhe qeverisė);
X. Konvokon takimet e Kėshillit Ekonomiko Social (KES), si organ mė i lartė kėshillėdhėnės i partnerėve socialė pėr politikat e punėsimit, tė mirėqenies sociale dhe politikat tjera ekonomike, duke synuar parandalimin dhe zgjidhjen e konflikteve sociale si dhe pėrfaqėson Qeverinė e Kosovės nė kėtė organ;
XI. Siguron ndihma financiare nga mjetet e akorduara pėr familjet dhe individėt nevojtarė;
XII. Menaxhon shfrytėzimin dhe zhvillimin e infrastrukturės, qė ndėrlidhet me punėn dhe mirėqenien sociale nė pėrgjegjėsinė e kėsaj ministrie;
XIII. Administron dhe pėrkrah sistemin e sigurimit social, duke pėrfshirė edhe sistemin pensional dhe benefitet e papunėsisė;
XIV. Siguron pėrkrahje financiare dhe sociale, emergjente dhe tė pėrhershme, pėrmes institucioneve apo shėrbimeve tė ngritura pėr kėtė qėllim pėr qytetarėt me nevojė;
XV. Kryen edhe detyra tjera qė i caktohen ministrisė me legjislacionin pėrkatės nė fuqi.

Pėrmbledhje

  • Lokacioni: Prishtinė
  • Industria: e Sherbimeve
  • Kategoria:: Ministri
  • Pėrfaqėsuesi: Ministria e Punes dhe Mireqenies Sociale

Tė dhėnat pėr kontakt