Pyetje dhe pėrgjegje tė shpeshta

Si te shkruaj letėr motivimi?

 

Letra e motivimit paraqet interesin tuaj pėr tė aplikuar njė vend tė ofruar ( pune ose pėr edukim), dhe si letėr duhet tė jetė unike dhe e pa pėrsėritshme pavarėsisht se mund tė ndodh ju tė aplikoni nė njė vend tė njejtė pėr dy cėshtje tė ndryshme.

Karakteristikat fizike

Adresa

Adresa e aplikuesit dhe pranuesit me tė dhėnat pėr kontaktim janė nga karakteristikat fizike qė duhet pas parasysh gjatė pėrpilimit tė letrave tė motivimit. Radhitja e tyre bėhet varėsisht nga stili i pėrdorimit nė njė vend ose nė njė gjuhė tė caktuar, mirėpo ajo qė ėshtė e pėrbashkėt ėshtė se kėto tė dhėna vendosen nė kokė tė letrės.

Titulli i letrės

Nė titull bėnė pjesė titulli pėr vendin tė cilin ju aplikoni. P.sh nėse ofruesi i njė vendi pune ka pėrdorur titullin “Menaxher projektesh” atėherė ju patjetėr duhet tė e pėrdorni nė titullin tuaj. Nė kėtė rast pėgjegja juaj, titulli i letrės sė motivimit do tė ishte: “Aplikimi pėr vendin e hapur ”Menaxher projektesh”.

Pėrmbajtja

Brendia e letrės suaj le tė arrijė jo mė shumė se 80-90 fjalė tė shpėrndara nė tri tėrėsi: Hyrje, Ju dhe Motivimi, dhe Perfundimi.

Hyrja e letrės

Hyrja e letrės duhet tė fillojė me pėrshėndetje e cila duhet, mundėsisht, tė mos jetė e pėrgjithshme, por personale.

Hyrje e pėrgjithshme:

Tė nderuar zonja dhe zotėrinjė nga kompania X,

Hyrje personale:

I nderuar zotėri Mbiemri, Patjetėr duhet tė kėrkoni person tė caktuar i cili ėshtė pėrgjegjės pėr tė interesuarit pėr vendin e caktuar, ose ju aplikoni spontanisht pėr njė vend tė caktuar atėherė kėrkoni menaxhuesin e resurseve njerėzore tė kompanisė (shkollės, universitetit) ose njė tė punėsuar tė cilin ju e shihni si person i mundshėm pėr kėtė detyrė.

Qasja personale krijon kontakt personal.

Hyrjes i takon edhe paragrafi i parė qė mund tė pėrmbaj njė ose dy fjali, varėsisht nga lloji i qasjes, vendi ose gjuha nė tė cilėn e shkruani letrėn. - Nė vendet tona, ku njė letėr motivimi shkruhet nė gjuhėn shqipe, preferohet qė ky paragraf tė posedojė dy fjali ku njė informon ofruesin se ku keni marrė informatėn pėr vendin e lirė dhe pėrmes fjalisė sė dytė konfirmoni interesimin tuaj pėr kėtė vend. Shembull: Gjatė kėrkimit nė internet nė www.future-job.net gjeta se ju ofroni vend pune si “Titulli i vendit tė punės ashtu siē ėshtė shkruar nga ofruesit”. Me kėtė letėr, unė aplikoj (shpreh interesin tim) pėr vendin qė ju ofroni. Vini re: Nėse letrėn e shkruani nė gjuhė tė huaj atėherė preferohet qė tė mos shkruhet burimi se nga keni kuptuar se ofrohet vendi i lirė i punės, pėrveē nėse mendoni se ajo informatė do tė ndikojė tek pranuesi i aplikacionit tuaj. Kjo do tė ishte psh. nėse e keni kontaktuar pėrmes telefonit, ose nė njė takim personal fillimisht dhe pastaj u ka kėrkuar aplikacion, pra tanimė veē keni njė lloj lidhje komunikimi dhe njė informatė e tillė i pėrkujton pranuesit tė aplikacionit se ju keni kontakt me tė.

Ju dhe Motivimi

Nė kėtė pjesė shkurt dhe qartė prezantoni veten tuaj, shpalosni elementin qė u motivon ju qė tė aplikoni nė vendin e caktuar tė punės dhe shpalosni qėndrimin tuaj rreth rrjedhave nė tė ardhmen (“lavdėroheni me aftėsitė tuaja”). Shembull: Ky vend pune ėshtė shumė tėrheqės pėr mua (me qasje ndaj sė ardhmes, vizion pėr tė ardhmen etj.) pasi qė (nėse nuk keni pėrvojė nė atė drejtim atėherė shkruani llojin e edukimit ose tė njohurive tė cilat i kemi pėr atė vend tė caktuar pune) pesė vitet e kaluara kam vepruar si koordinues projektesh nė njė kompani pėr zhvillimin e projekteve financiare. Nėse pozita e caktuar kėrkon aftėsi tė caktuara tė cilat janė bazė ose shumė tė rėndėsishme atėherė nė njė fjali i pėrmblidhni ato aftėsi dhe njohuri qė keni (pavarėsisht se ato i keni tė radhitura nė CV). Shembull: Unė mendoj …. Unė kam bindjen se duke kombinuar njohuritė dhe pėrvojėn qė kam me mundėsitė qė ju ofroni nė kompaninė tuaj ju do tė fitoni zgjidhjen e vėrtetė pėr hapėsirė tė cilėn keni nevojė. (… duke kombinuar aftėsitė e mia dhe stafin tuaj me synime pėr tė ardhmen ju do tė keni zgjidhjen mė tė pėrshtatshme pėr vendin qė keni nevojė.)

Pėrfundimi

Dhe nė fund e pėrmbyllni letrėn duke shprehur kėnaqėsinė tuaj pėr pėrgjigjen qė ata do tė dėrgonin rreth aplikimit tuaj. Shembull: Me shumė kėnaqėsi pres pėrgjigjen tuaj dhe ndjej kėnaqėsi pėr tu takuar sa mė shpejtė nė njė intervistė nga ana juaj. Pėrshėndetje tė sinqerta, Filan Fisteku Bashkangjitur: 1. Curriculim Vitae 2. Emri i dokumentit tė bashkangjitur 3. Emri i certifikatės sė bashkangjitur 4. …. VINI RE: Nėse ju postoni njė letėr motivimi pėrmes mjeteve elektronike atėherė titulli i postės duhet tė jetė njėjtė sikur titulli i letrės sė motivimit dhe pėrmbajtja po ajo pėrmbajtje qė nėnkupton atė se ajo letėr ėshtė letėr motivimi dhe titujt e dokumenteve duhen tė jenė tė njėjtė sikur tek bashkėngjitja. Si dhe preferohet qė letra e motivimit tė bashkėngjitet dhe nė formė dokumenti (pra PDF)

Letra motivimi, shembuj:

Shkarko